Obec Kunčice pod Kralickým Sněžníkem

Kunčice jsou typicky horskou vesnicí rozprostírající se v údolí Kunčického potoka, kdy první záznamy o ní jsou již z roku 1325. Za zmínku stojí místní kaple Bolestné Panny Marie, postavená roku 1770 a zvonice nad vesnicí z roku 1779.
V dnešní době jsou Kunčice, rozkládající se na úpatí masivu Kralického Sněžníku a Rychlebských hor, ideálním prostředím pro všestranný aktivní odpočinek v letním i zimním období. Jako turistické a lyžařské středisko nabízejí nespočet aktivit, relaxaci i odpočinek. Jsou zde ideální podmínky jak pro letní pěší turistiku, tak i pro zimní sporty. Skiareál Kunčice zaručuje skvělé podmínky pro lyžování i snowbarding. Dále pak pro „běžkaře“ upravené běžecké dráhy. Jako bonus k výše uváděnému pak ještě místo disponuje zdravým horským vzduchem a panenskou přírodou.


Kralický Sněžník

www.sneznik.cz
Dominantou Staroměstska je Kralický Sněžník (1424 m.n.m.) , na jehož vrcholu kdysi stávala rozhledna. Širému okolí vévodí soška slůněte, které se po celý rok kochá rozhledem na Hrubý Jeseník, Orlické hory, Krkonoše a polské Soví hory. Tento pohled si určitě také nenechejte ujít. Národní přírodní rezervace Kralický Sněžník, kolébka největší moravské řeky Moravy, leží v centrální a vrcholové části stejnojmenného pohoří a rozkládá se na ploše 1695 ha. Na hranici s Polskem se tyčí hora Klepý, jež je významným evropským rozvodím tří úmoří.


Staré Město pod Sněžníkem

www.staremesto.info
Ve Starém Městě, jehož počátky se datují do r. 1324, se zachovala spousta historických památek. K nim patří zejména pozdně renesanční kostel sv. Anny z roku 1618, raně barokní radnice z roku 1680, upravená do nynější podoby v roce 1895, kašna s Neptunem a řada původních měšťanských domů. Turisté a návštěvníci Starého Města mají možnost seznámit se s jeho historií v muzejní expozici, která přibližuje dějiny, kulturu a přírodu Staroměstska.

Další aktivity ve Starém Městě:

víceúčelový sportovní areál na minigolf, košíkovou, tenis či volejbal
možnost cykloturistiky, pěší turistiky i turistiky na koních s odborným doprovodem (jízdárna i v Kunčicích)
upravované běžecké trasy různých náročností
Bowling v restauraci pod Javorem
Muzeum opevnění na Staroměstsku – bunkry, dělostřelecká tvrz www.opevneni-stm.cz


Přechod do Polska – Kladské sedlo (vzdálenost od chalupy 10 km)

Medvědí jeskyně v Kletně – nálezy kosterních pozůstatku zvířat z doby ledové, jeskyně s nádhernou krasovou výzdobou (6 km od hranic)
Lázeňské středisko Ladek Zdroj (15 km od hranic)
Partnerské město Starého Města Stronie Slaskie (12 km od hranic) – Muzeum minerálů, Sklárna, krytý bazén, městské trhy.


Bobové dráhy

– Petříkov (18 km), Dolní Morava (25 km)
www.jeseniky.net/bobova-draha-petrikov


Chata Paprsek

(skiareál) (8 km)
www.paprsek.net


Zámek Velké Losiny

(30 km)
www.jeseniky.net/zamek-velke-losiny

Ruční papírna a muzeum papíru Velké Losiny

(30 km)
www.jeseniky.net/rucni-papirna-velke-losiny


Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně

(30 km)
www.jeseniky.net/dlouhe-strane


Koupaliště

  • Ruda nad Moravou (25 km)
  • Šumperk (30 km)
  • Velké Losiny (termál) (30 km)